Susumu RG2012N-3653-B-T1
RG2012N-3653-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-3653-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-3653-B-T1.pdf
Availability of RG2012N-3653-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-3653-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-3653-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-3653-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-3653-B-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-3653-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-3653-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-3653-B-T1
TVS DIODE 408VWM 658VC SMB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE BI-CELL TO-8 datasheet.pdf
OSC SO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf