Susumu RG2012N-511-B-T1
RG2012N-511-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-511-B-T1
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-511-B-T1.pdf
Availability of RG2012N-511-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-511-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-511-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-511-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-511-B-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-511-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-511-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-511-B-T1
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABINET STEEL 24X37X72 GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf