Susumu RG2012P-1240-B-T1
RG2012P-1240-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1240-B-T1
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1240-B-T1.pdf
Availability of RG2012P-1240-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-1240-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1240-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1240-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1240-B-T1
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1240-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1240-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012P-1240-B-T1
IC QUAD LVDS LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CUTTING UNIT FOR 3829 MDR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 60mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf