Susumu RG2012P-1693-B-T5
RG2012P-1693-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1693-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1693-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-1693-B-T5
QUANTITY
RG2012P-1693-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1693-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1693-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1693-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1693-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1693-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-1693-B-T5
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 6A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.6A 6-SOT26 datasheet.pdf