Vishay/Vitramon VJ1210Y182KBRAT4X
VJ1210Y182KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y182KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y182KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y182KBRAT4X
QUANTITY
VJ1210Y182KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y182KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y182KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y182KBRAT4X
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y182KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y182KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y182KBRAT4X
RES 560K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 12QFN datasheet.pdf