Susumu RG2012P-243-W-T5
RG2012P-243-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-243-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-243-W-T5.pdf
Availability of RG2012P-243-W-T5
QUANTITY
RG2012P-243-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-243-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-243-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-243-W-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-243-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-243-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-243-W-T5
RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LINEAR 3.3V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED MED 6A datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf