Susumu RG2012P-2801-B-T5
RG2012P-2801-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-2801-B-T5
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-2801-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-2801-B-T5
QUANTITY
RG2012P-2801-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-2801-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-2801-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-2801-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-2801-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-2801-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-2801-B-T5
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD datasheet.pdf