Susumu RG2012P-5900-B-T5
RG2012P-5900-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-5900-B-T5
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-5900-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-5900-B-T5
QUANTITY
RG2012P-5900-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-5900-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-5900-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-5900-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-5900-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-5900-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-5900-B-T5
FIXED IND 1.6MH 1.5A 1.27 OHM TH datasheet.pdf
IC RES LOG NV I2C 10-TDFN datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER SPST 16QSOP datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE RED 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 28TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf