Susumu RG2012P-5901-B-T5
RG2012P-5901-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-5901-B-T5
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-5901-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-5901-B-T5
QUANTITY
RG2012P-5901-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-5901-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-5901-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-5901-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-5901-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-5901-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-5901-B-T5
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-LLP datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 1A SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS CABLE SKT datasheet.pdf