Susumu RG2012P-5902-B-T5
RG2012P-5902-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-5902-B-T5
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-5902-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-5902-B-T5
QUANTITY
RG2012P-5902-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-5902-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-5902-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-5902-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-5902-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-5902-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-5902-B-T5
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14-DIP datasheet.pdf
RES 680 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER SM IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
8+8 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf