Susumu RG2012P-6651-D-T5
RG2012P-6651-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-6651-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-6651-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-6651-D-T5
QUANTITY
RG2012P-6651-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-6651-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-6651-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-6651-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-6651-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-6651-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-6651-D-T5
CONN SOCKET IDC 20PIN TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
GROUND TERMINAL BLOCK 14-26AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CXONE-AL50D-V4-UP datasheet.pdf
LPA QB 3 datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 107-214V 735MA datasheet.pdf