Susumu RG2012P-8060-B-T5
RG2012P-8060-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-8060-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-8060-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-8060-B-T5
QUANTITY
RG2012P-8060-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-8060-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-8060-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-8060-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-8060-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-8060-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-8060-B-T5
SWITCH LEVER SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 100A 150VAC datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf
TVS DIODE 168VWM 272.4VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2/110 AR datasheet.pdf