Susumu RG2012P-8660-D-T5
RG2012P-8660-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-8660-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-8660-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-8660-D-T5
QUANTITY
RG2012P-8660-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-8660-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-8660-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-8660-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-8660-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-8660-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-8660-D-T5
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 7.68M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf