Susumu RG2012V-1271-B-T5
RG2012V-1271-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-1271-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-1271-B-T5.pdf
Availability of RG2012V-1271-B-T5
QUANTITY
RG2012V-1271-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-1271-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-1271-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-1271-B-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-1271-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-1271-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-1271-B-T5
CONN BACKSHELL DB15 DL EXIT BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 24POS DUAL TIN datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 250A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 22W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf