Susumu RG2012V-2550-D-T5
RG2012V-2550-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-2550-D-T5
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-2550-D-T5.pdf
Availability of RG2012V-2550-D-T5
QUANTITY
RG2012V-2550-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-2550-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-2550-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-2550-D-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-2550-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-2550-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-2550-D-T5
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERMINAL 26-22AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
USB COMPUTER TOWER SYSTEM WINCE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/34/180F 3.2 BK datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf