Susumu RG2012V-2610-B-T5
RG2012V-2610-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-2610-B-T5
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-2610-B-T5.pdf
Availability of RG2012V-2610-B-T5
QUANTITY
RG2012V-2610-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-2610-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-2610-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-2610-B-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-2610-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-2610-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-2610-B-T5
RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX E1 1-CHIP 3.3V 100-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf