Susumu RG3216P-1240-B-T1
RG3216P-1240-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-1240-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-1240-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-1240-B-T1
QUANTITY
RG3216P-1240-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-1240-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-1240-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-1240-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-1240-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-1240-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-1240-B-T1
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
XE ENVIRONMENTALLY SEALED SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6V 2312 datasheet.pdf