Susumu RG3216P-4991-B-T1
RG3216P-4991-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-4991-B-T1
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-4991-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-4991-B-T1
QUANTITY
RG3216P-4991-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-4991-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-4991-B-T1
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-4991-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-4991-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-4991-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-4991-B-T1
TERM RING VYL 26-22AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX 2.5MM 4" datasheet.pdf