Susumu RG3216P-51R1-D-T5
RG3216P-51R1-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-51R1-D-T5
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-51R1-D-T5.pdf
Availability of RG3216P-51R1-D-T5
QUANTITY
RG3216P-51R1-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-51R1-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-51R1-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-51R1-D-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-51R1-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-51R1-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-51R1-D-T5
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .078" L datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 350W datasheet.pdf