Susumu RG3216P-5491-B-T1
RG3216P-5491-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-5491-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-5491-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-5491-B-T1
QUANTITY
RG3216P-5491-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-5491-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-5491-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-5491-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-5491-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-5491-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-5491-B-T1
TRANSDUCER .5-4.5VDC 10000# PRES datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 60POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
NFC/RFID 4KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf