Susumu RG3216P-5900-D-T5
RG3216P-5900-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-5900-D-T5
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-5900-D-T5.pdf
Availability of RG3216P-5900-D-T5
QUANTITY
RG3216P-5900-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-5900-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-5900-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-5900-D-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-5900-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-5900-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-5900-D-T5
CONN HEADER 20POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf