Susumu RG3216P-8871-C-T5
RG3216P-8871-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-8871-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-8871-C-T5.pdf
Availability of RG3216P-8871-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216P-8871-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-8871-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-8871-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-8871-C-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-8871-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-8871-C-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-8871-C-T5
RELAY OPTO DC 400V 0.6A 4-SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS8130 datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC1010 433MHZ datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf