Susumu RG3216V-1400-C-T5
RG3216V-1400-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216V-1400-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216V-1400-C-T5.pdf
Availability of RG3216V-1400-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216V-1400-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216V-1400-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216V-1400-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216V-1400-C-T5
Related LinksRG3216V-, RG3216V-1400-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216V-1400-C-T5 Details Description
Related parts for RG3216V-1400-C-T5
CONVERTER DC/DC 5V +/-12 OUT datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5V 12A 18W OUTPUT datasheet.pdf
IC CAPSENSE AP 32K 2048B 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf