Susumu RG3216V-2611-D-T5
RG3216V-2611-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216V-2611-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216V-2611-D-T5.pdf
Availability of RG3216V-2611-D-T5
QUANTITY
RG3216V-2611-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216V-2611-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216V-2611-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216V-2611-D-T5
Related LinksRG3216V-, RG3216V-2611-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216V-2611-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216V-2611-D-T5
IC REG LDO 2.5V/2.8V/3V 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6/6 STACK DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 29.2A TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 36.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COMBO 17W2 M PCB STR 75O TIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S PLUG SS WC datasheet.pdf
103 dB, 192 kHz 6-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf