Stackpole Electronics Inc. RGC0402DTD182K
RGC0402DTD182K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0402DTD182K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RGC0402DTD182K.pdf
Availability of RGC0402DTD182K
QUANTITY
RGC0402DTD182K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0402DTD182K
Internal Part NumberEIS-RGC0402DTD182K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0402DTD182K
Related LinksRGC0402, RGC0402DTD182K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0402DTD182K Details Description
Related parts for RGC0402DTD182K
CONN AUDIO JACK 4COND 2.5MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 7A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 10BIT TRANSP LATCH 24SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
TIMER DGTL 4DIGIT DISPLAY 8PIN datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.630" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GP 1000V 240A SOT-227 datasheet.pdf