Stackpole Electronics Inc. RGC0805DTC118R
RGC0805DTC118R picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805DTC118R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805DTC118R.pdf
Availability of RGC0805DTC118R
QUANTITY
RGC0805DTC118R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805DTC118R
Internal Part NumberEIS-RGC0805DTC118R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805DTC118R
Related LinksRGC0805, RGC0805DTC118R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805DTC118R Details Description
Related parts for RGC0805DTC118R
ADAPTER 28-DIP BD W/ZIF SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER ECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
IC DUAL 12BIT CMOS DAC 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 1POS datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
20V PNP SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf