Stackpole Electronics Inc. RGC0805DTC200R
RGC0805DTC200R picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805DTC200R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805DTC200R.pdf
Availability of RGC0805DTC200R
QUANTITY
RGC0805DTC200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805DTC200R
Internal Part NumberEIS-RGC0805DTC200R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805DTC200R
Related LinksRGC0805, RGC0805DTC200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805DTC200R Details Description
Related parts for RGC0805DTC200R
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STRGLT 64' 12-3 8-323 1-393 2808 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 321MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP POLY 120UF 0.2 6.3V SMD datasheet.pdf