Stackpole Electronics Inc. RGC0805DTC23K7
RGC0805DTC23K7 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805DTC23K7
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805DTC23K7.pdf
Availability of RGC0805DTC23K7
QUANTITY
RGC0805DTC23K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805DTC23K7
Internal Part NumberEIS-RGC0805DTC23K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805DTC23K7
Related LinksRGC0805, RGC0805DTC23K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805DTC23K7 Details Description
Related parts for RGC0805DTC23K7
SENSOR 1PSID MV DUAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
HN 14.49B CABLE GUARD datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 2"X300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
PLUG 12A 4POS datasheet.pdf