Nichicon UVR2V101MHA
UVR2V101MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2V101MHA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVR2V101MHA.pdf
Availability of UVR2V101MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2V101MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2V101MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2V101MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2V101MHA
Related LinksUVR2V, UVR2V101MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2V101MHA Details Description
Related parts for UVR2V101MHA
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf