Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC14K7
RGC0805FTC14K7 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC14K7
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC14K7.pdf
Availability of RGC0805FTC14K7
QUANTITY
RGC0805FTC14K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC14K7
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC14K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC14K7
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC14K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC14K7 Details Description
Related parts for RGC0805FTC14K7
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 270 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM R/A T/H 10AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 138A MAX247 datasheet.pdf
LU 10.16/03/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf