Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC25K5
RGC0805FTC25K5 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC25K5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC25K5.pdf
Availability of RGC0805FTC25K5
QUANTITY
RGC0805FTC25K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC25K5
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC25K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC25K5
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC25K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC25K5 Details Description
Related parts for RGC0805FTC25K5
ADAPTER PANL MNT FOR H3JA SERIES datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL SCHM TRG 6ULLGA datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.3A SOT23F datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 81PBGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf