Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC27K4
RGC0805FTC27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC27K4
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC27K4.pdf
Availability of RGC0805FTC27K4
QUANTITY
RGC0805FTC27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC27K4
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC27K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC27K4
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC27K4 Details Description
Related parts for RGC0805FTC27K4
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR/DH TIN V-0 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
Isolated, High-Density, Eighth-Brick 100W DC/DC Converters datasheet.pdf