Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC511K
RGC0805FTC511K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC511K
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC511K.pdf
Availability of RGC0805FTC511K
QUANTITY
RGC0805FTC511K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC511K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC511K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC511K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC511K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC511K Details Description
Related parts for RGC0805FTC511K
CONN IC DIP SOCKET 20POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
DAC 12BIT 8CH RR OUT 16-LLP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC DO204AC datasheet.pdf
DICHROIC SHORTPASS FILTER datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 6A QC datasheet.pdf
OSC XO 29.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf