Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC511K
RGC0805FTC511K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC511K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC511K.pdf
Availability of RGC0805FTC511K
QUANTITY
RGC0805FTC511K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC511K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC511K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC511K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC511K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC511K Details Description
Related parts for RGC0805FTC511K
CAP CER 560PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 502 I/O 652BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 15CM datasheet.pdf