Vicor Corporation V24A6V5M400BG2
V24A6V5M400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A6V5M400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W
Datasheet Download
V24A6V5M400BG2.pdf
Availability of V24A6V5M400BG2
QUANTITY
V24A6V5M400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A6V5M400BG2
Internal Part NumberEIS-V24A6V5M400BG2
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)61.54A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A6V5M400BG2
Related LinksV24A6V5, V24A6V5M400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A6V5M400BG2 Details Description
Related parts for V24A6V5M400BG2
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP TEST CLIP 24PIN OXIDE PENETR datasheet.pdf
TRANS NPN 75V 4.5A SOT223 datasheet.pdf
IC CONV A/D 24B 2CH DIFF 16-SSOP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 56-TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf