Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKH500-14PBF
VS-VSKH500-14PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKH500-14PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKH500-14PBF.pdf
Availability of VS-VSKH500-14PBF
QUANTITY
VS-VSKH500-14PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKH500-14PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKH500-14PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)500A
Current - On State (It (RMS)) (Max)785A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKH500-14PBF
Related LinksVS-VSKH5, VS-VSKH500-14PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKH500-14PBF Details Description
Related parts for VS-VSKH500-14PBF
SWITCH ROTARY SP-2POS SMT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
PLIERS ADJUSTABLE 10" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 175W datasheet.pdf