Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC57K6
RGC0805FTC57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC57K6
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC57K6.pdf
Availability of RGC0805FTC57K6
QUANTITY
RGC0805FTC57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC57K6
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC57K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC57K6
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC57K6 Details Description
Related parts for RGC0805FTC57K6
CONN DIN RECEPT 150POS R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS PCB 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf