Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC5K11
RGC0805FTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC5K11
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC5K11.pdf
Availability of RGC0805FTC5K11
QUANTITY
RGC0805FTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC5K11
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC5K11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC5K11
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC5K11 Details Description
Related parts for RGC0805FTC5K11
BATTERY PK 12.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT FOR SI4210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 36POS datasheet.pdf