Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC102K
RGC1206FTC102K picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC102K
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC102K.pdf
Availability of RGC1206FTC102K
QUANTITY
RGC1206FTC102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC102K
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC102K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC102K
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC102K Details Description
Related parts for RGC1206FTC102K
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 042 datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2" datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
0.47UF 100V 5X11 105C RAD datasheet.pdf
AB 37C 37#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1.8 nV/☆Hz, 36 V Precision Quad Amplifiers IC datasheet.pdf