Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC1M43
RGC1206FTC1M43 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC1M43
Brief Description
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC1M43.pdf
Availability of RGC1206FTC1M43
QUANTITY
RGC1206FTC1M43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC1M43
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC1M43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC1M43
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC1M43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC1M43 Details Description
Related parts for RGC1206FTC1M43
REG 1.2V 9A ADJ 14SIP HORZ datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 58 POS .197 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER 70" PNL SP datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL ST-ST 2M datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf