Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC20R0
RGC1206FTC20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC20R0
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC20R0.pdf
Availability of RGC1206FTC20R0
QUANTITY
RGC1206FTC20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC20R0
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC20R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC20R0
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC20R0 Details Description
Related parts for RGC1206FTC20R0
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 18-20AWG GRN datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf