| Internal Part Number | EIS-SAF-XC164TM-4F40F AA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 10/Feb/2011 | |
| Standard Package | 1,900 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XC16x | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 40MHz | |
| Connectivity | SPI, UART/USART | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 47 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.7 V | |
| Data Converters | A/D 14x8/10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |