Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC49K9
RGC1206FTC49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC49K9
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC49K9.pdf
Availability of RGC1206FTC49K9
QUANTITY
RGC1206FTC49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC49K9
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC49K9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC49K9
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC49K9 Details Description
Related parts for RGC1206FTC49K9
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
4997-30 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf