Susumu RGH1608-2C-P-161-B
RGH1608-2C-P-161-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-161-B
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-161-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-161-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-161-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-161-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-161-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-161-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-161-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-161-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-161-B
RES SMD 10 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 18A WDSON-2 datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 2 PORT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf