Susumu RGH1608-2C-P-202-B
RGH1608-2C-P-202-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-202-B
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-202-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-202-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-202-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-202-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-202-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-202-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-202-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-202-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-202-B
IDC CABLE - HSR40H/AE40G/HSR40H datasheet.pdf
HEAT SINK HORIZ PLUG-IN TO-220 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 16V 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI 2.7" 4.9-6.0GHZ BLACK datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf