Susumu RGH1608-2C-P-473-B
RGH1608-2C-P-473-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-473-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-473-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-473-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH1608-2C-P-473-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-473-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-473-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-473-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-473-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-473-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-473-B
CONN RECEPT 11-5POS FREE-HANGING datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 50MA 19 OHM SMD datasheet.pdf