Susumu RGH1608-2C-P-511-B
RGH1608-2C-P-511-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-511-B
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-511-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-511-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-511-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-511-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-511-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-511-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-511-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-511-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-511-B
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Header 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
SSD 1.4TB PCIE 2.0 12V HHHIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 5600 UF 20% 10 V datasheet.pdf