Susumu RGH1608-2C-P-682-B
RGH1608-2C-P-682-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-682-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-682-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-682-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH1608-2C-P-682-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-682-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-682-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-682-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-682-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-682-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-682-B
FET 900 MHZ SOT-143 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf