Sullins Connector Solutions RGM10DTBD
RGM10DTBD picture photo
Mfg. Part Number
RGM10DTBD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM10DTBD.pdf
Availability of RGM10DTBD
QUANTITY
RGM10DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM10DTBD
Internal Part NumberEIS-RGM10DTBD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM10DTBD
Related LinksRGM1, RGM10DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM10DTBD Details Description
Related parts for RGM10DTBD
LED 4 DIGIT GREEN COMMON ANODE datasheet.pdf
RES FUSE 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL datasheet.pdf