Sullins Connector Solutions RGM36DRSD-S288
RGM36DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RGM36DRSD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RGM36DRSD-S288.pdf
Availability of RGM36DRSD-S288
QUANTITY
RGM36DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM36DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-RGM36DRSD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM36DRSD-S288
Related LinksRGM36DR, RGM36DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM36DRSD-S288 Details Description
Related parts for RGM36DRSD-S288
CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 2.20M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 16TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf